Wydarzenie

Koncert inauguracyjny Szkoły Muzycznej w Łososinie Dolnej

Niezwykle uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbyło się w Szkole Muzycznej I st. im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach. 1 września o godz 16:00 w CkiPG Łososina Dolna został zainaugurowany rok szkolny przez wspaniały koncert, przygotowany przez uczniów i absolwentów SM w Domosławicach, PSM nr 8 we Lwowie przy udziale zespołu ludowego Pogórzanie z Jastrzębi i folkowego Serencza z Gorlic. Stało to możliwe dzięki współpracy z Polsko-Ukraińską Radą Wymiany Młodzieży, która finansowała całość tego przedsięwzięcia. Projekt pod tytułem „Jedność w różnorodności. Muzyka nas łączy: Akademia Ambasadorów Kultury”, celem którego i był koncert 1 września, się rozpoczął się tydzień wcześniej – 26 sierpnia. Od tego czasu młodzież z obu szkół razem ramię w ramię ćwiczyła, aby się przygotować do koncertu, ale nie tylko: codziennie również odbywały się warsztaty, prezentacje, dyskusje i oczywiście gry, a wszystko po to, aby lepiej poznać kulturę, historię, obyczaje i muzykę sąsiedniego narodu. I z pewnością możemy stwierdzić: się udało i to pod każdym względem. Na pewno każdy z uczestników tych spotkań odkrył dla siebie coś nowego: czy muzykę Ukrainy, czy Polski, czy obyczaje, tańce a nawet potrawy, przez co może teraz stwierdzić, że zna lepiej sąsiadów. Na pewno poziom zawodowy, jak i doświadczenie zawodowe każdego młodego artysty, biorącego udział w tym projekcie wzrósł. Ale najważniejsze jest inne: muzyka na pewno połączyła ich, bez względu na narodowość, język, religię czy płeć i to było najwspanialsze.

Na koncercie zabrzmiały utwory, bez wątpienia należące do skarbca tradycji Ukrainy i Polski: były to polskie i ukraińskie piosenki ludowe, zaaranżowane na zespół, chór i orkiestrę symfoniczną, ale też utwory dwóch filarów muzyki Polski i Ukrainy XX wieku – Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Ludkiewicza. Ciekawe, że słynny polski kompozytor i działacz społeczny, bardzo zasłużony dla Polski, I. J. Paderewski urodził się na Podolu – na terenach obecnie Ukrainy, a jego ukraiński odpowiednik, kompozytor i działacz społeczny, bardzo szanowany w Ukrainie, S. Ludkiewicz urodził się blisko Jarosławia, co też dodawało dodatkowej spójności założeniom naszego projektu. A rozpoczął się koncert w wypełnionej po brzegi sali symbolicznie: od utworu „Dona nobis pacem” - „Obdarz nas pokojem” . Pod batutą absolwenta naszej szkoły Jakuba Łuszczewskiego młodzież jakby chciała podkreślić, jak mocno pragnie tego pokoju i jakich starań do tego dokłada. Potem zabrzmiała pieśń I. J. Paderewskiego „Szumi w gaju brzezina” w wykonaniu uczennicy klasy wokalno-aktorskiej szkoły Agnieszki Pabian i orkiestry. Jako następny zaprezentował się zespół Pogórzanie: razem z chórem i orkiestrą wykonali piosenki „W starym piecu” i „Cymu ty Andziu”. Póżniej nadszedł czas na utwór S. Ludkiewicza - „Gagiłka” na chór i orkiestrę, a na koniec razem z uczniami wystąpił zespół Serencza z utworami „Na leliju” i „Tam na łuczci”. Warto dodać, że publiczność nie szczędziła rąk: po każdym utworze były długie brawa, a po wysłuchanym całym programie „wymusiła” jeszcze sześć utworów na „bis”!

Na pewno ten koncert pozostanie w pamięci u wszystkich: uczestników, nauczycieli, publiczności a także – widzów, którzy mieli okazję oglądać transmisję na żywo. I na pewno główne założenie całego projektu się sprawdziło: muzyka naprawdę w ten wieczór połączyła nas wszystkich.

A.D.

Powrót do wszystkich wydarzeń

Informacje o wydarzeniu

Data
01 wrz, 2018
Godzina
16:00
Miejsce
Łososina Dolna